Катаракта

КАКВО Е КАТАРАКТА?

Катаракта е научния термин за „вътрешно перде“  или помътняване на вътреочната леща. Дължи се най-често на възрастови промени, настъпващи във вътреочната леща , но може да е в резултат от травма, излагане на радиация, в резултат от очна хирургия по повод друго очно заболяване или да бъде вродена.

Механизмът на образуване на катарактата включва натрупване в лещата на протеини с жълто-кафяв цвят, които възпрепятстват проникването на светлината до ретината и образуването на ясен образ.

КАК ДА РАЗБЕРА , ЧЕ ИМАМ КАТАРАКТА?

Развитието на катарактата се характеризира с постепенно намаляване на зрението за далеч и за близо, двоене на образите и замъгляване, избледняване на цветовете, намалено зрение вечер и при силна светлина.

Диагнозата катаракта се поставя от специалист офталмолог по време на рутинен очен преглед чрез биомикроскопия.

ИМА ЛИ РИСКОВИ ФАКТОРИ ЗА РАЗВИТИЕ НА КАТАРАКТА?

Да, рискови фактори за катаракта са тютюнопушеното, продължителното излагане на слънчева светлина, алкохолизъм, генетичната предиспозиция, ниско съдържание на витамин С в храната.

КАК СЕ ЛЕКУВА КАТАРАКТАТА?

Катарактата се лекува оперативно. При началните случаи на катаракта очилата могат да бъдат полезни, като временно решение, но с напредването на заболяването и намаляването на зрението единсвеното лечение е оперативното премахване на помътнялата вътреочна леща и поставянето на имплант.

ОПЕРАЦИЯТА ЗА КАТАРАКТА С ЛАЗЕР ЛИ СЕ ПРАВИ?

Операцията за катаракта се извършва с високотехнологична апаратура, която използва ултразвук и вакуум, за емулсификация на ядрото на вътреочната леща и почистване на остатъчните лещени маси. На мястото на естесвената леща се поставя имплант, който да пречупва и фокусира светлината върху ретината. В последните години някои от етапите на операцията се извършват с лазер, особено в случаите на имплантация на мултифокални или торични /високотехнологични / вътреочни лещи.

ЩЕ ВИЖДАМ ЛИ КАКТО ПРЕДИ СЛЕД ОПЕРАЦИЯТА ЗА КАТАРАКТА?

С операцията за катаракта се премахва помътнялата вътреочна леща и на нейно място се поставя прозрачен имплант. В зависимост от вида на импланта след операцията се постига ясно зрение за далеч /при еднофокусните лещи/, торичните лещи коригират и наличен роговичен астигматизъм, мултифокалните вътреочни лещи могат да коригират зрението за далеч и за близо. Преценката за вида на импланта, който е най-подходящ за вас, се прави след подробен разговор с вашия хирург и с оглед на вашите нужди и очаквания, като и като се вземат предвид общото състояние на вашето зрение.

ТРЯБВА ЛИ ДА СЕ ПАЗЯ СЛЕД ОПЕРАЦИЯТА?

Операцията за катаракта е рутинна процедура, която се извършва безкръвно и през малък разрез/около 2 мм/. След нея трябва да спазват известни хигиеннни норми и режим, които ще ви бъдат обяснени от вашия хирург.

 

НОРМАЛНО ЗРЕНИЕ

 

зрение с катаракта
ЗРЕНИЕ С КАТАРАКТА